11 dni świętowania w Borzęcinie z muzycznym finałem - podsumowanie

 

Tegoroczne Dni Gminy Borzęcin zwieńczył dwudniowy finał z udziałem czołówki polskiej sceny muzycznej. Ostatniego dnia imprezy podczas dorocznego Borzęckiego Święta Grzyba poznaliśmy najlepszą potrawę i najpiękniejszy kosz z grzybami.

 

Na sportowo 

Sportowo, koncertowo, piknikowo - jak co roku władze gminy Borzęcin zaoferowały bogaty program świętowania. IX Dni Gminy Borzęcin zainaugurował piknik "Żyj Zdrowo - Sportowo", który odbył się na obiekcie Sokoła w Borzęcinie - Borku. Był on nie tylko okazją do sprawdzenia piłkarskich umiejętności drużyn, które zmierzyły się w turnieju trampkarzy, ale również do rozmowy o arkanach uprawiania sportu i zdrowym trybie życia z gośćmi specjalnymi Pikniku: Wojciechem Wojdakiem - wicemistrzem świata i brązowym medalistą Mistrzostw Świata na krótkim basenie w pływaniu oraz Mateuszem Staśko - fizjoterapeutą. Zwycięzcą Turnieju Piłki Nożnej Trampkarzy został Sokół Borzęcin, na drugim miejscu uplasowała się Rylovia Rylowa, a na trzecim Sokole Orliki. Wiele działo się również w Warysiu, gdzie rozegrano Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar Wójta Gminy Borzęcin. W rywalizacji wzięło udział 7 drużyn, które zostały podzielone na dwie grupy. W Turnieju zwyciężyła drużyna Mucek&Bodzioch z Borzęcin/Łysa Góra, która w finale pokonała 2:1 team Polak&Polak z Targowiska (gmina Kłaj). Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna Sawa&Stokłosa, również z Targowiska.

Na Orliku w Borzęcinie rozegrano z kolei Turniej Piłki Nożnej Chłopców o Puchar Wójta Gminy Borzęcin. W zmaganiach wzięły udział drużyny z rocznika 2006 - 2007 (młodziki). Zwycięstwo przypadło w udziale Sokołowi Borzęcin, który w turnieju zanotował trzy zwycięstwa i jeden remis. Na drugim miejscu uplasowała się Rylovia Rylowa I, a na trzecim Dolanka Borzęcin Dolny.

Orlik w Borzęcinie był również areną zmagań wieńczących sportową rywalizację w ramach Dni Gminy Borzęcin. W Turnieju Piłki Nożnej Chłopców o Puchar Wójta Gminy Borzęcin rywalizowały orliki (rocznik 2008 - 2009). W turnieju wzięło udział pięć drużyn: MOKSiR Piast Czchów, LUKS Skrzyszów, Olimpijczyk Szczurowa oraz gospodarze Sokole Orliki 2008 i Sokole Orliki 2009. Zwycięstwo przypadło w udziale drużynie Sokolich Orlików 2008, która wygrała wszystkie mecze i zdobyła komplet punktów. Na drugim miejscu sklasyfikowano MOKSiR Piast Czchów, a na trzecim Olimpijczyka Szczurowa.

 

 

Zmagania wędkarzy

Na akwenie NWW Brzesko w miejscowości Rudka rozegrane zostały Zawody Wędkarskie o Puchar Przewodniczącego Radny Gminy Borzęcin Czesława Małka. Wzięło w nich udział 27 zawodników, którzy mieli 4 godziny na wykazanie się swoimi umiejętnościami i... szczęściem. Ostatecznie z wynikiem 5.465 kg zwyciężył Bogusław Kogut z Bielczy. II miejsce przypadło Ryszardowi Kuralowi – 2,240 kg, a III miejsce zajął Arkadiusz Świencicki – 1,655 kg. Zawody zakończyły się wspólnym grillowaniem. Fundatorem nagród był wójt gminy Borzęcin – Janusz Kwaśniak, Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz sklep wędkarski „KIRA”. W trakcie zawodów chwilą ciszy uczczono pamięć zmarłego kolegi Roberta Sediwego, jednego z założycieli NWW Brzesko.

 

Spotkanie z Legendami Nowohuckiej Solidarności

W sali Domu Ludowego w Borzęcinie odbyło się spotkanie z Janem Ciesielskim i Stanisławem Handzlikiem - liderami nowohuckiej Solidarności czasu stanu wojennego i lat osiemdziesiątych XX wieku. Licznie przybyli mieszkańcy gminy Borzęcin i okolic mieli okazję posłuchać relacji przywódców krakowskiego podziemia z czasu tworzącego się ruchu Solidarności, strajków w Hucie im. Lenina i ich pacyfikacji, stanu wojennego, więzienia, represji władz komunistycznych wobec opozycji, konspiracyjnej działalności, nowohuckiej Wiosny Solidarności 1988 roku. Spotkanie zostało zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Borzęcinie.

 

Wielkie granie na stadionie

Już tradycyjnie to właśnie finał Dni Gminy Borzęcin budzi największe emocje. Największa w regionie dwudniowa impreza przyciągnęła jak co roku tłumy, dla których organizatorzy przygotowali moc atrakcji – na scenie głównej pojawiły się uznane zespoły, obok zainstalowano duże wesołe miasteczko, a świetnie zaopatrzona strefa gastronomiczna kusiła niejednego zapachem serwowanych potraw.

Pierwszy dzień weekendowego świętowania w Borzęcinie zainaugurował Turniej Sołectw. Ten element Dni Gminy Borzecin co roku staje się areną pozytywnej rywalizacji mieszkańców.

Najlepsi m.in. w powożeniu taczkami, zagniataniu ciasta, toczeniu opony od traktora, biegach w kocu, czy cięciu klocka okazali się reprezentanci sołectwa Bielcza. Drugie miejsce przypadło sołectwu Borzęcin Górny, trzecie ex aequo sołectwom Łęki i Waryś, a piąte sołectwu Przyborów. Rywalizacja była niezwykle zacięta, gdyż pula nagród wynosiła ponad 15 tys. zł. Zwycięscy bielczanie nie kryli swej ogromnej radości z triumfu w turnieju, mimo że na swoim koncie mają już kilka zwycięstw na przestrzeni ostatnich lat. Sztandarową konkurencją jest cięcie drewnianego klocka, które zawsze budzi duże zainteresowanie. Podczas tegorocznej rywalizacji pobito wyśrubowany rekord czasowy. Reprezentacja sołectwa Borzęcin Górny przecięła klocek w niewiele ponad 7 sekund.

- Co roku staramy się, aby konkurencji nie powtarzać, niejednokrotnie zaskakujemy rywalizujące sołectwa. Jeśli któraś przypada do gustu uczestnikom i widzom to wracamy do niej w kolejnych edycjach Turnieju Sołectw, ale są to wyjątki. Składam serdeczne gratulacje naszym „multimedalistom” z Bielczy, którzy w ciągu długiej tradycji imprezy zanotowali już kilka zwycięstw – podkreśla Czesław Małek, przewodniczący komisji jury i jednocześnie szef Rady Gminy Borzęcin.

Po ekwilibrystycznych zmaganiach mieszkańców Borzęcina przyszedł czas na wielkie granie. I nie są to słowa na wyrost. Jako pierwsi na scenie pojawili się muzycy z Latających Talerzy. Mocne rockowe brzmienie i niespotykany głos wokalisty Jerzego Janika wywołały u niejednego słuchacza gęsią skórkę. Artyści od ponad piętnastu lat grają covery światowych przebojów, najczęściej są to klasyki rocka. Chętnie sięgają również po niekwestionowane hity popu, które przygotowują w rockowych aranżacjach. W Borzęcinie dali z siebie wszystko, a korzystający z imprezy przekonali się, że warto ponownie wybrać się na ich koncert, ze względu na niepowtarzalny klimat, jaki tworzą podczas swoich występów.

To był jednak przedsmak tego, co działo się później. Zespół Red Lips kontynuował rockowe granie płynące z ogromnej borzęcińskiej sceny. Prawdziwą królową okazała się być wokalistka Joanna Lazer – piękna, charyzmatyczna, wulkan energii. Te trzy sformułowania chyba najbardziej oddają to, co zobaczyli licznie zgromadzeni widzowie. Joanna była również wielkim wyzwaniem dla fotoreporterów, którzy mieli poprzeczkę ustawioną bardzo wysoko, aby zrobić zdjęcie szalejącej na scenie wokalistce. Wszystkie te elementy złożyły się na fantastyczny koncert, a tylko z kronikarskiego obowiązku należy zaznaczyć, że oczywiście nie mogło zabraknąć hitu „To co nam było”.

Gmina Borzęcin jednak zadbała o muzyczną równowagę. Skoro była królowa, na koniec koncertowych emocji organizatorzy zafundowali prawdziwy rollercoaster. Głównym winowajcą takiego obrotu sprawy był król muzyki klubowej C-BooL, który już po raz drugi ściągnął do Borzęcina tłumy fanów. Kto nie zna tego artysty, tylko tak myśli, ponieważ jego hity grają niemalże wszystkie stacje radiowe. Wonderland, Never go away, DJ is your second name, Magic symphony – największe hity czołowego polskiego didżeja, którym niewątpliwie jest C-BooL znów zabrzmiały w Borzęcinie ku uciesze fanów.

Sobotnią imprezę zakończyło retro party, a za konsolą stanął niezawodny Dj Edy.

 

Wielkie granie na stadionie

Niedziela to już tradycyjne Święto Grzyba, które było kulminacyjnym punktem obchodów Dni Gminy Borzęcin. Od godz. 15. na kompleksie sportowym w Borzęcinie gromadzili się widzowie, aby podziwiać i degustować najlepsze potrawy z grzybów. Wraz z upływem minut przybywało także grzybiarzy, gdyż rywalizacja na najpiękniejszy kosz z grzybami to już wieloletnia tradycja. W tym roku rywalizacja była naprawdę zacięta. W sumie w szranki stanęło 18 uczestników i blisko 30 koszy wypełnionych grzybami.

Jako pierwszy rozstrzygnięto konkurs ,,Potrawa z grzyba”. Jury w składzie: Paweł Jucha – dyrektor biura reklamy RDN Małopolska, Janusz Kwaśniak – wójt gminy Borzęcin, Aleksander Kobyłecki – USA Michigan, Anna Rogóż – radna rady powiatu brzeskiego, Katarzyna Żurek – Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Magdalena Piotrowska – Stowarzyszenie LGD „Kwartet na Przedgórzu” miało niezwykle trudne zadanie, aby wybrać najlepszą wśród 15 konkursowych potraw.

Najpyszniejsze ze wszystkich okazały się pyzy z grzybami w sosie z grzybowym autorstwa Koła Gospodyń Wiejskich z Jadownik. Na drugim miejscu uplasowały się talarki ziemniaczano-borowikowe z chipsami schabowymi podane z sosem grzybowym w wykonaniu „Bielczanek z Pasją”. Jury doceniło także i przyznało trzecie miejsce Stanisławowi Domareckiemu za przepyszne pyzy z nadzieniem grzybowym w polewie maślanej.

Wysoki poziom rywalizacji zaowocował przyznaniem wyróżnień, które trafiły do: Lucyny Dobrzańskiej z Przyborowa (pasztet z grzybami i cukinią, pieczone pierożki grzybowe, muszle z grzybami i mięsem), KGW z Łoniowej „Włościanki” („Bucoki” z kapustą i grzybami, wodzianka grzybowa z ziemniakami), KGW z Dębna (klopsiki w sosie kurkowym z kaszą gryczaną), Józefy Przybysławskiej (leśna potrawka z grzybami) oraz Marty Bogdanowicz (roladki grzybowo-mięsne, gołąbki w sosie grzybowym oraz przepyszna lemoniada).

Równie zacięta była walka o triumf w konkursie na najpiękniejszy kosz z grzybami. Lasy w Borzęcinie słynną przecież z podgrzybków i prawdziwków. I właśnie ich nie zabrakło w koszu triumfatora Wojciecha Sakłaka. Drugie miejsce przypadło rodzinie Biernatów, a trzecie „uzbierał” Bogdan Syrek. Wysoki poziom konkursu zaowocował kilkoma nagrodami dodatkowymi. Wyróżnienia od przedsiębiorcy Mirosława Podsiadły otrzymali: Wojciech Przepiórka, Halina Sakłak, Elwira i Lena Buczak. Za największego grzyba (ważył 1,3kg) nagrodę finansową od wójta Janusza Kwaśniaka odebrał Wojciech Sakłak.

- Mój tata zaszczepił we mnie miłość do grzybów. Od 8. roku życia regularnie chodzę na grzyby - zdradza wyróżniony grzybiarz.

Po wielkich emocjach konkursowych przyszedł czas na koncerty. Najpierw z gracją i wdziękiem zaprezentowali się działający przy GOK tancerze ludowi z zespołu „Mali Borzęcanie”. Na scenie główniej wielkie granie rozpoczęło się od mocnego uderzenia, tym razem na góralską nutę. Lachersi tak przypadli do gustu publiczności, że ich koncert z racji bisów znacząco się przedłużył. Wokalista Tomek Jarosz oraz zespół dali z siebie wszystko, aby przegonić chmury i to im się udało, bo podczas koncertów nie spadła ani jedna kropla deszczu. Rozentuzjazmowana publiczność nie zamierzała szybko kończyć zabawy, a frekwencja przed sceną rosła z minuty na minutę. Gwiazdą drugiego dnia finału Dni Gminy Borzęcin był zespół Piersi. „Bałkanica” – od tego przeboju rozpoczął się ich koncert – porwała do wspólnego tańca zgromadzoną publiczność.

Całość zwieńczył długi pokaz sztucznych ogni.

- Dziękuję Wam drodzy mieszkańcy, że wspieracie swojego wójta Janusza Kwaśniaka nie tylko w realizacji jego zamierzeń inwestycyjnych, ale także kulturalnych. Spotykamy się w Borzęcinie już drugi raz w ciągu ostatnich tygodni. Małopolski Festiwal Muzyki Rozrywkowej, który odbył się w lipcu przyciągnął kilka tysięcy osób. Teraz bawimy się podczas Święta Grzyba. Pragnę zauważyć, że chyba nie ma już liczącego zespołu w Polsce, który nie występowałby na tej scenie. To świadczy o jakości tej imprezy. I za to pragnę podziękować gospodarzom – mówił Stanisław Sorys, wicemarszałek województwa małopolskiego obecny podczas finału imprezy.

- Borzęckie Święto Grzyba ma swoją markę i renomę. Ci którzy mogli dziś degustować wspaniałe potrawy z grzybów przygotowane nie tylko przez gospodarstwa agroturystyczne, ale również przez wystawców indywidualnych, potwierdzają, że poziom konkursu z roku na rok rośnie. Również największa w historii liczba zgłoszonych do konkursu koszy z grzybami świadczy o tym, że Borzęckie Święto Grzyba ma niewyczerpaną formułę. Plejada gwiazd, która co roku bawi wielotysięczny tłum jest naszym wyróżnikiem na tle innych wydarzeń w regionie. To dostrzega między innymi samorząd Województwa Małopolskiego, który co roku wspiera nasze wydarzenia, za co dziś na ręce obecnego wśród nas wicemarszałka Sorysa składam podziękowania – mówił wójt gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak.

- Z pewnością nas jako organizatorów cieszy fakt, że mimo bardzo zmiennych warunków pogodowych tysiące osób przybyło na imprezę. Jej dobra marka doceniana jest w regionie zarówno wśród znakomitej publiczności, jak i małopolskich władz wojewódzkich. Dziękujemy za to wsparcie – nie tylko finansowe – docenienie naszych starań, bo przecież organizacja takiego wydarzenia angażuje mnóstwo sił i środków wielu osób, którym korzystając z okazji serdecznie dziękuję – przyznaje dyrektor GOK Borzęcin, Piotr Kania.

 

IX Dni Gminy Borzęcin

 

– Grajmy Swoje RDN Małopolska oraz XIV Borzęckie Święto Grzyba

 

25-26 sierpnia 2018r.

 

Organizatorzy: 

Partnerzy: 

Patronat Honorowy:

Partner piwny:

Sponsorzy główni:

Sponsorzy: „Modul Polska s.a.” - Handel międzynarodowy sprzedaż węgla, MATCHUP ZONE Sp. z o.o. , Galeria „RONDO” w Bochni, „InterMarche” Brzesko, „Al.Capone” - Sławomir Skowron, „TRAFFICSTONE” – hurtownia kamienia Brzesko, „Nakaja Art” Centrum Pirotechniki Widowiskowej, PGNiG S.A. Oddział w Sanoku, Firma Usługowa „INTERMARK” Gnojnik - Marek Sikora, Krakowski Bank Spółdzielczy, Rodzinny Dom Opieki „Staś” Gnojnik, Firma Handlowo Usługowa NOVUM sklep spożywczo – przemysłowy „Groszek”, „Indyk Górski” – Wylęgarnia Indyków Brzesko, ForTax Brzesko Biuro Rachunkowe, Zakład Eksploatacji Kruszywa – ROZTOKA – Józef Świderski, Restauracja Hetmańska, Galeria "TRZY KORONY" w Nowym Sączu.

Sponsorzy: Zakład Stolarski „DREWEKS”– Stanisław Klisiewicz, Zakład Usług Wodnych Wola Rzędzińska, Firma "MAY-MAT" artykuły metalowe i przemysłowe, stacja paliw - Ewa i Stanisław Matys, Firma Handlowo Usługowa "EL-BUD" Leszek Wójcik, Kopalnia Kruszywa Naturalnego Waryś – SK INVEST GREEN Sp.zo.o., Firma Handlowo-Usługowa „CLIMAX” – lokalny dostawca internetu, Zakład Mięsny "CHABURA", Lakiernia Proszkowa „Lurgan”, Sklep rowerowy ”GOODBIKE” Borzęcin - Martyka Michał, Transport i paliwa „TRANS-TED” Tadeusz Klisiewicz, Atkom – Rusztowania, wynajem, sprzedaż, Zakład Elektroinstalacyjny - Wiesław Zając, Firma Handlowo-Budowlana „SWORJAN” Jan Sworniowski, Anna Kwaśniak „SREBRO-LUX” , Auto-Tech – Krzysztof Bodzioch, Sklep Spożywczo-Przemysłowy Euro-BAJT Agnieszka Rogóż, „TOM-GUM” – wulkanizacja i sprzedaż opon, Tomasz Ciochoń, Małopolska Izba Rolnicza w Krakowie, Koral – Przedsiębiorstwo produkcji lodów.

Sponsorzy: Produkcja i Sprzedaż Mebli Piotr Biernat, Sklep Odzieżowy MIX Lucyna i Józef Kijak, Delikatesy Centrum - Borzęcin, Delikatesy Cezar Sp. z o.o., Badania psychologiczne kierowców i operatorów PSYCHECENTER – Brzesko, Kwiaciarnia, Artykuły Przemysłowe „JOLA” Borzęcin, Budmix, Zakład Mechaniki Pojazdowej - Stanisław Madej.

 

Patronat medialny: Radio RDN Małopolska, Tarnowska TV, Telewizja Zvami, Informator Brzeski, Kurier Tarnowski, Życie Brzeska – Portal Ludzi Aktywnych, Moje Brzesko, Cappuccino - Twój Łyk Informacji, Miasto i Ludzie, Tarnowskie Info, Koncertowy Tarnów i Okolice, Kulturalna Bochnia, Bochnianin, Bochnia i Brzesko z Bliska , Nocny Tarnów, Kurier Borzęcki.