Borzęcin - marka, która przyciąga tłumy. Koncertowe lato za nami

 

Rekordowa publiczność – ponad 17 tysięcy osób – uczestniczyła w VIII Dniach Gminy Borzęcin – Grajmy Swoje z RDN Małopolska oraz odbywającym się już po raz trzynasty Borzęckim Święcie Grzyba. W sobotę i niedzielę na scenie prezentowały się gwiazdy polskiej sceny muzycznej: Sylwia Grzeszczak, DJ C-Bool oraz Golec uOrkiestra. Po raz pierwszy przed publicznością w Borzęcinie wystąpił Marcin Muszyński – najlepszy polski magik ze swoim niesamowitym pokazem iluzji. Nie zabrakło oczywiście grzybów – tych zebranych i prezentowanych w pięknie ustrojonych koszach oraz przepysznych grzybowych potraw przygotowanych w różnej postaci. W sobotę reprezentacje poszczególnych miejscowości rywalizowały w tradycyjnym już turnieju sołectw gminy Borzęcin.

Do Borzęcina po raz kolejny przybyły tłumy. Niewiele ponad miesiąc temu kilkanaście tysięcy ludzi znakomicie bawiło się podczas I Małopolskiego Festiwalu Muzyki Rozrywkowej, który sfinansowany został w znacznej mierze z budżetu województwa małopolskiego. Tym razem mieszkańcy regionu skorzystali z zaproszenia na festiwal Grajmy Swoje i tradycyjne Święto Grzyba komentuje Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.

Wysoki poziom organizacyjny imprezy dobrze oceniali zarówno mieszkańcy regionu, zaproszeni goście, jak i sami artyści. Wiele ciepłych słów pod adresem organizatorów wypowiedział także ze sceny wicemarszałek województwa Stanisław Sorys: To jedna z najlepszych imprez w naszym województwie, warto takie imprezy i takich organizatorów wspierać.

Wtórował mu radny wojewódzki, Adam Kwaśniak:  To cieszy, że wspólnie możemy świętować i zachęcam innych, aby brali przykład z Borzęcina. Takich imprez w naszym regionie powinno być więcej.

 

 

Zadowolenia po udanej imprezie nie krył Piotr Kania, dyrektor ośrodka kultury w Borzęcinie, odpowiedzialny za przedsięwzięcie: Z satysfakcją muszę przyznać, że niemal wszystko się udało. Dopisała pogoda i publiczność, która znakomicie się bawiła. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie tego wydarzenia a także sponsorom, którzy wsparli je finansowo bądź rzeczowo. Widząc zadowolenie kilkunastu tysięcy uczestników myślę, że warto było się angażować.

Impreza sponsorowana była między innymi przez firmę Can-Pack oraz Browar Okocim. Partnerami przedsięwzięcia byli: Województwo Małopolskie, Starostwo Powiatowe w Brzesku i Stowarzyszenie „Kwartet na Przedgórzu”, a honorowy patronat nad nią sprawował Stanisław Sorys – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

 

 

Dni Gminy Borzęcin

 

Niewiele samorządowych gmin świętuje tak okazale, jak Borzęcin. Tutaj świętowanie trwało dziewięć dni! Wszystko rozpoczęło się od I Zawodów Makiet Szybowców Holowanych o Puchar Wójta Gminy Borzęcin Janusza Kwaśniaka. Na przestrzeni tygodnia odbyły się jeszcze zawody wędkarskie, spotkanie z poezją, turnieje piłkarskie oraz turniej tenisa ziemnego. Zwieńczeniem była sobotnia rywalizacja sołectw, rozpoczynająca plenerowe spotkanie w ramach VIII Dni Gminy Borzęcin – Grajmy Swoje z RDN Małopolska.

Podczas turnieju drużyny sołeckie rywalizowały w przygotowanych przez organizatorów imprezy kilku specjalnych konkurencjach sportowych. Wśród nich nie mogło oczywiście zabraknąć przecinania drewnianego klocka. Najlepsi – reprezentanci sołectwa w Łękach, uporali się z zadaniem w niewiele ponad 10 sekund. Ostatecznie, w całych zawodach zwyciężyli jednak reprezentanci Warysia, którzy oprócz wspomnianego miejsca zdobyli nagrodę finansową w wysokości 5.000 zł z przeznaczeniem na działania w swojej miejscowości. Pozostali uczestnicy turnieju nie odeszli z pustymi rękami – pula nagród w turnieju wynosiła 14.000 zł.

 

 

Wieczorną – koncertową część – rozpoczął „Przystanek Mrówkowiec”. Energetycznie wykonane covery rozgrzały zgromadzoną publiczność przed koncertem gwiazdy wieczoru. Przed kilkutysięczną publicznością swoje największe przeboje zaśpiewała najlepsza obecnie polska wokalistka Sylwia Grzeszczak. Natomiast po jej występie nastąpiło coś, czego niewiele osób mogło się spodziewać. DJ C-BooL zahipnotyzował tłumy, które niemal jak w transie doskonale bawiły się w rytm muzyki klubowej. Energię, która została uwolniona tego wieczoru na stadionie w Borzęcinie trudno opisać.

 

 

Borzęcin grzybem stoi

 

Atrakcji nie zabrakło również dzień później. Wydawało się, że Borzęckie Święto Grzyba może mieć okrojoną formułę z racji małej ilości grzybów w lasach. Jednak Borzęcin jak zawsze zaskakuje – pięknych koszy z grzybami nie brakowało, podobnie jak i fantastycznych potraw.

Poziom konkursu na potrawę z grzybów z roku na rok rośnie, a kunszt kulinarny pań z kół gospodyń wiejskich i gospodarstw agroturystycznych uczestniczących w rywalizacji zaskakuje nawet wytrawnych smakoszy. To swoista galeria smaków, wymyślnych a zarazem unikalnych kompozycji okraszona estetyką przygotowanych potraw i stoisk. W tym roku nie zabrakło również elementów tradycji ludowej w postaci strojów regionalnych i przyśpiewek serwowanych licznie uczestniczącej w degustacji publiczności. Jury, które w ramach konkursu oceniało walory smakowe, oryginalność i pomysł oraz estetykę wykonania wobec tak wielu wyśmienitych potraw, miało niemałą trudność z wyłonieniem zwycięzcy rywalizacji komentuje wójt gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak, członek konkursowego jury.

Z triumfu w trzynastej edycji Święta Grzyba w Borzęcinie cieszyły się ostatecznie „Bielczanki z Pasją”, które wygrały rywalizację kremową potrawką z grzybami. Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich „Włościanki” z Łoniowej, natomiast trzecie miejsce przypadło Jagnie Warchał z Gospodarstwa Agroturystycznego w Biesiadkach. Uczestnicy konkursu odebrali z rąk organizatorów nagrody finansowe o łącznej wartości 3.300 zł. Nagrodę specjalną dla KGW z Dębna (100 zł) oraz „Bielczanki z Pasją” (100 zł) przyznała także radna powiatu brzeskiego, Anna Rogóż.

 

 

Nie zawiedli także grzybiarze, którzy zaprezentowali przepiękne kosze wypełnione borowikami i podgrzybkami.  Ten konkurs budzi duże emocje. Biorą w nim udział nie tylko mieszkańcy gminy Borzęcin, ale miłośnicy grzybobrania z całego regionu. W ścisłym finale jury ocieniało 8 pięknych koszy grzybów, wypełnionych dorodnymi okazami relacjonuje Czesław Małek, przewodniczący składu jury.

W konkurencji tej ze zwycięstwa cieszył się reprezentant gospodarzy Adam Nowak, który wypełnił swój okazały kosz podgrzybkami i szlachetnymi borowikami.  Od lat w okolicznych lasach mam kilka swoich miejsc, które nigdy mnie nie zawodzą komentował po konkursie odbierając nagrodę finansową w wysokości 250 zł. Podziwiający kosze uczestnicy XIII Borzęckiego Święta Grzyba swoimi oklaskami zdecydowali o przyznaniu nagrody publiczności Sabinie Kwaśniak, która grzyby na konkurs zbierała z całą rodziną. Finansowy podarunek od organizatorów otrzymali także inni uczestnicy konkursu.

 

 

Tego dnia również nie zabrakło emocji na scenie głównej. Występy rozpoczęto od prezentacji tańców ludowych w wykonaniu dwóch grup Zespołu Pieśni i Tańca „Mali Borzęcanie”, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Borzęcinie. Po ich energicznym występie utwór Leonarda Cohena pt. „Alleluja” zaśpiewały należące do „Borzęckich Słowików” – Weronika Czesak i Magdalena Płachno z Borzęcina Dolnego.

 

 

W świat bajki przeniósł wszystkich Marcin Muszyński – najlepszy polski iluzjonista. Magiczne pokazy zachwycały swoją tajemniczością. Przecinanie magika, znikające przedmioty, lewitująca asystentka – to tylko niektóre z sztuczek zaprezentowanych publiczności w Borzęcinie, które zapierały dech w piersiach oglądającym.

 

 

Tegoroczne Święto Grzyba odwiedzili także chyba najbardziej znani w Polsce bracia górale liderzy zespołu Golec uOrkiestra. Przed tym jak zawładnęli sceną, kosztowali przepysznych potraw, których składnikiem były, a jakże – borzęcińskie grzyby. Gdy wybiła godzina 20. Golec uOrkiestra wspólnie z publicznością zaśpiewała ponad 20 swoich hitów, których ma przecież w swoim dorobku artystycznym wiele. Na borzęcińskiej scenie wybrzmiewały raz po raz muzyczne przeboje, w rytm których fantastycznie bawiła się licznie przybyła wielotysięczna, wielopokoleniowa publiczność.

 

 

Dni Gminy Borzęcin i Borzęckie Święto Grzyba cieszą się coraz większą popularnością wśród mieszkańców Małopolski. To wynik wielu lat naszej ciężkiej pracy, budowania marki Dni Gminy Borzęcin oraz Święta Grzyba. Jako organizatorzy staramy się dostosować program naszego wydarzenia do oczekiwań publiczności, czego potwierdzeniem jest znakomita frekwencja. Do tego szanujemy naszych gości stwarzając dogodne warunki do wspólnej zabawy i spędzenia czasu w dobrej atmosferze. Stąd bogato wyposażone stoiska, w tym gastronomiczne, wesołe miasteczko, strefa malucha, kino 7D, zadaszony namiot na ponad 800 osób. Naszą pracę nad przygotowaniem takiego przedsięwzięcia rozpoczynamy na wiele miesięcy przed koncertami. Nie posiłkujemy się żadnymi agencjami, wszystko dogrywamy sami. Nie jest łatwo, ale zbudowaliśmy swoją renomę, organizując jedne z najlepszych wydarzeń kulturalnych w tej części Małopolski. Marka imprez w gminie Borzęcin to marka, która przyciąga dzisiaj tłumy podkreśla główny architekt sukcesu imprez w gminie Borzęcin dyrektor GOK Piotr Kania.

Zadowolenia po udanej imprezie nie krył wójt Borzęcina, Janusz Kwaśniak:  Dla nas, organizatorów miarą sukcesu borzęcińskich imprez jest satysfakcja mieszkańców gminy i regionu. To nas napędza, dodaje energii, sprawia, że z roku na rok stawiamy sobie coraz bardziej ambitne wyzwania. W tym roku po raz kolejny trafiliśmy w gusta fanów dobrej muzyki i zabawy. Jednak mamy to chyba już we krwi, że gdy ostatnie elementy sceny opuszczają stadion już zaczynamy myśleć, jak zaskoczyć naszą wspaniałą publiczność podczas kolejnych edycji imprez. A 2018 rok zapowiada się równie znakomicie. Już dziś zapraszam wszystkich ponownie do Borzęcina!

 

 

Organizatorzy: Wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak, Rada Gminy Borzęcin, Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie, Zarząd Gminny ZOSP RP w Borzęcinie.

 

Partnerzy: Starostwo Powiatowe w Brzesku, Województwo Małopolskie, Stowarzyszenie „Kwartet na Przedgórzu”.

 

Patronat Honorowy: Stanisław Sorys – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego

 

Partner piwny: Carlsberg Polska S.A. – Browar Okocim

 

Sponsor główny:

CAN-PACK S.A – wiodący producent aluminiowych puszek napojowych, opakowań metalowych dla przemysłu spożywczego i chemicznego, opakowań szklanych oraz zamknięć koronowych. Ponad 25 lat działalności oraz 25 fabryk na świecie.

 

Sponsorzy:

 

BUD-DRÓG” Józef Łagosz – usługi budowlane, modernizacji i utrzymania dróg, Przedsiębiorstwo Produkcji Nasiennej – „CENTRALA NASIENNA” – Józef Łuczyk, „GEOMIX” materiały budowlane – kamień, kruszywa, Firma "MAY-MAT" artykuły metalowe i przemysłowe, stacja paliw – Ewa i Stanisław Matys, Galeria „RONDO” w Bochni, Hotel Grand Felix – Kraków – Przedsiębiorstwo Usług Hotelarskich i Turystycznych „KRAKÓW” w Krakowie Sp. z o.o., InterMarche Brzesko, Firma Handlowo Usługowa NOVUM sklep spożywczo – przemysłowy „Groszek”, „AL.CAPONE” – Sławomir Skowron, Kopalnia Kruszywa Naturalnego Waryś – SK INVEST GREEN Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Handlowo Produkcyjno-Usługowe „IMEX” Brzesko, Firma Handlowo Usługowa „KRIS-MET” Krzysztof Halastra, Firma Handlowo Usługowa "EL-BUD" Leszek Wójcik, „TRAFFICSTONE” – hurtownia kamienia Brzesko, „NAKAJA ART” Centrum Pirotechniki Widowiskowej, Galeria Brzeska, Firma Usługowa „INTERMARK” Gnojnik – Marek Sikora, Galeria "TRZY KORONY" w Nowym Sączu, Firma Handlowo-Usługowa „CLIMAX” – lokalny dostawca internetu, Sklep rowerowy ”GOODBIKE” Borzęcin – Martyka Michał, Firma Rogala Ewelina Wójcik-Rogala i Jerzy Rogala „DELIKATESY CENTRUM” Borzęcin, Transport i paliwa „TRANS-TED” Tadeusz Klisiewicz, Zakład Stolarski „DREWEKS” – Stanisław Klisiewicz, Zakład Produkcyjno-Handlowy – „ELEKTROMECHANIKA ROPEK”, Zakład Wylęgu Drobiu – Marek Górski, Krakowski Bank Spółdzielczy, Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy „EWA” Gnojnik, Rodzinny Dom Opieki „Staś” Gnojnik, Zakład Elektroinstalacyjny – Wiesław Zając, Firma Handlowo-Budowlana „SWORJAN” Jan Sworniowski, Anna Kwaśniak „SREBRO-LUX”, „Nissan Novellus” Tarnów - Anna i Cezary Nowak, Produkcja i Sprzedaż Mebli Piotr Biernat, Sklep Spożywczo-Przemysłowy Euro-BAJT, Tartak Timber LTD Paweł Ducinowski, Małopolska Izba Rolnicza w Krakowie, Sklep Odzieżowy MIX Lucyna i Józef Kijak, Zakład Mechaniki Pojazdowej - Stanisław Madej, „Big Pen” – Twój Sklep Papierniczy, „STAMINA-LAND” Tomasz Wajda, „TOM-GUM” – wulkanizacja i sprzedaż opon, Tomasz Ciochoń, Delikatesy Cezar Sp.z o.o., Zakład Usług Transportowo - Sprzętowych i Eksploatacji Kruszyw – Przyborów, Tadeusz Bodzioch – usługi turystyczno-przewozowe, Blacharstwo samochodowe, usługi motoryzacyjne – Józef Orłowski.